Benjamin Tallmadge Sparkplug Recipients

2019 Awards

Kelly Risotto – P 64

Jonathan deLutio – P 64

Nichol Vanore – P 356

Dawn Petrillo – T 427

Jenny Fung – T 427

Chris Pollina – T 427

Emily Bedell – P 242

Michael Davis – P 242

Danielle Panhurst – P 242

Tom Damiano – P 244

Jennifer Burns-Peterson – P 6249

Michael Gorton – P 244

Dave Cohen – P 51

Steven Morales – T 427

Eric Starr – T 427

Cathleen Davis – P 6

Jennie Boyle – P 6

Martin Faint – P 6

Ryan Giles – P 333

Dennis Petercsak – P 333

Melissa Tunstead – P 333

Tom Comiskey – P 333

Super Plug Award

David Marks - P 64

 

2018 Awards

Johnny Adler, Sr. - P 204

Ryan Case - P 39

James Elder - P 204

Benjamin Flaiz - P 204

Monica Klenawicus - P 56

Kim Moy - P 240

Kim Nicolay - P 204

Nicole Paul - P 120

Kimberly Moore-Swann - P 51

Mindy Viggiano - P 39

Gina Carson - T427

Jim Fehling - T 204

Ronald Fein - T 45

Keith Furio - T 204

Tracey Gillan - T 427

Tricia Hayes - T 39

Kraig Herrel - T 204

Frank Imossi - T 427

Mike Monaghan - T 433

Chris Pollina - T 427

Ann Marie Savichas - T 433

Sam Scott -  T 45

Shelley Fuhrmann - C 161

Lisa Pozgay - C 161

Jane Sherman - C161

Suzanne Brady - District

Ann Colletta - District

Denise Kaiser - District

Matt Kucera - District

Greg Muroff - District

David Marks - District

Elizabeth Marks - District

Brian Morelli - District

Bethanie Rizzo - District

Leo Percoco - District

 

Super Plug Award

Dawn Inderdohnen

 

2017 Awards

Steve Giordano - P 333

Alan Robertson - P 333

Elena Robertson - P 333

Steve Smrek - P 333

Tom Stevenson - P 51

Gracjan Majkowski - P 64

Sandra Roman - P 64

Kevin O'Reilly - T 888

 

2016 Awards

Tom Comiskey - P 333

Scott Annicelli - P 354

Steve Jester - P 39

Lynn Nyilas - P 39

Michael DeChairo - P 39

Cynthia Bumble - P 51

Damon Rallis - P 51

Derek Bossen - P 6

Dawn Kolenda - P 64

Robert Walker - P 64

Nick Harders - P 79

Gina Rennard - P 354

Maria Wolff - T 64

Michael Wolff - T 64

Thomas Yonkes - T 64

George Marshall - T 70

Scott Motekew - T 70

George Petritsch - T 70

Greg Mard - T 79

William Boulier - T 94

Phil Kenter - T 94

Michael McIntosh - T 94

Fred Strumm - T 94

Linda DeLucia - C 433

Diana Koch - C 433

Carrie Schor - C 433

Tammie Hildescheim - District

Jeff Stern - District

 

Super Spark Plug

Kathy Richter


 

2015 Awards

Dawn Borchers - P 120

Michael Perlow - P 120

Michael Scicchitano - P 120

Patricia Shaffer - P 120

Joseph Licata - P 354

Christopher Matz - P 354

Jeff Belyea - P 362

Lisa Smoot - T 427

Meggan Heinrichs - T 433

Robert Koertge - T 433

Lynn Comiskey - T 79

Liane Moran - T 79

Greg Caporale - T 888

Nora Geiser - T 94

Patty Jones - T 94

Mary Maki - T 94

 

Super Spark Plug

Cathy Marenga

 

2014 Awards

James Fehling, Jr. - P 204

Brad Harnig - P 242

Kimberly Ann Malawista - P 204

Jon Goddard - P 204

Breda McHugh - P 333

Rhonda Kryjak - P 333

Colleen Larsen - P 333

Cathy LaPeters - P 333

Phylis Gorwitz - P 333

Evan Alpholtz - P 333

Melissa Alpholtz - P 333

Robert Healy - P 385

Dan Abernethy – P 6249

Meghan Astrid Bricka - P 6249

Amy Tesoro Cederna - P 6249

Maureen Frances Lambert - P 6249

Jennifer Bailey - P 64

Ken Barry - P 64

Jack Cascio - P 64

Christopher Mennella - P 64

Suzanne Cascio - P 64

John Kinney - P 79

Joseph Argento - T 204

Joseph Mammina - T 204

Michael Barrett - T 45

Kevin Rotunno - T 45

Serafina Zoda - T 45

Joe Ging - T 64

Marc Schnee - T 64

Rose Trestka - T 64

Rich Costello - District

 

Super Spark Plug

Tim Burke

 

2013 Awards

Debra Vought - P 120

Merrill Thompson - P 204

AnnMarie Pszybylski - P 228

Kathryn Comiskey - P 333

Angel Rios - P 333

Richard Rennard - P 354

Anthony Roche - P 354

Suzanne Brady - P 362

John Grofik - P 385

Gregory Williams - P 39

Paula Lamparter - P 390

Mike Palarmo - P 6

David Pfister - P 625

Peg Sattler - P 64

Alex Whitaker - P 64

Shawn Cohen - T 117

Jessica Key - T 187

Ann Marie Roalef - T 244

Elizabeth Schultz - T 244

Kathryn Coward - T 244

Kathleen Blessing - T 244

Cathy Maggio - T 244

Lorraine Schick - T 244

Mike Holmes - T 354

Douglas Philip - T 354

Todd Gordon - T 39

Carrie Schor - T 433

Daniel Buzzanca - C 70

Keith Maeder - C 70

Jorge Perez - District

Raul Flores - District

 

Super Spark Plug

Barry Kopeloff

 

2012 Awards

Scott Parker - P 204

Scott Bruno - P 354

Deidre Mattera - P 354

Chantel Mears - P 356

Al Materazo - P 356

Tina Vanek - P 385

Kim Snider - P 390

Damon Rallis - P 51

Shari Fontana - P 601

Joyce Catalano - P625

Marie De Luca - P 625

Doreen Barry - P 64

Jeanne Ramirez - P 64

Thomas Hart - T 187

Ann Marie Roalef - T 244

Bea Myczkowski - T 244

John Stickevers - T 301

John Schroeder - T 354

Ed O'Shaunessy - T 354

Ted Peck - T 384

Walter Saraceni - T 427

Cynthia Hughes - T 45

Michelle Rechka - T 45

Karl Janhsen - T 454

Jerry Cordiale - District

Shelly Fuhrman - District

Stu Meade - District

Rev. Henry Reid - District

Jane Sherman - District

 

Super Spark Plug

Tim Green

 

2011 Awards

Karen Sartain - P 18

Paul Sartain - P 18

Thomas Barry - P 204

Robert Mattera - P 354

Irene Gernert - P 356

Tom Huston - P 356

Geoffrey Breitkopf  - P 362

Howard Hyman - P 362

Ken Muellers - P 373

Colleen Merz - P 39

Lynn Nylas - P 39

Shawn Cohen - P 41

Mike Malinowski - P 41

Chartrisse Adlam - P 625

John Hernandez - P 625

Lisa Poulos - P 64

Wayne Preston - P 64

Coleen Rothermel - P 64

John Kinney - P 79

Christopher Frey - P 79

Chris Macomber - P 79

Nicole Piniella - T 117

Anthony Ptak - T 356

Virginia Ormiston - T 356

Robyn Creevy - T 377

Charles Masone - T 45

Pete Campo - T 64

William Van Nostrand - T 64

Jeffrey Robinson - T 70

Bruce Bayles - T 74

Karen Bastafka - C 64

Barbara Green - C 64

Ida Brownley - District

Al Brownley - District

 

Super Spark Plug

Al Westrich

 

2010 Awards

Pam Avella - P 18

Collyn Duffy - P 18

Karen Urquhart - P 18

Karen Sartain - P 18

Janet Bruno - P 18

Lisa Mattimoe - P 18

Paula McCarthy - P 18

Dave Linkletter - P 204

William Hurski - P 228

Chris Jorgensen - P 228

Owen Schnitzer - P 355

Robyn Creevy - P 377

Chrissi Randall - P 377

Joseph Spaccarelli - P 377

Susan Pepe - P 385    

Pam Dresher - P 385

Leif Kreuscher - P 444

Matt Kucera - P 444

Steven Plesnik - P 444

Rich Lingren - P 444

Larry Davis - P 444

Eric Desbonnet- P 51

Kathy Desbonnet - P 51

Vinette Olinkiewicz - P 56

Jorge Perez - P 625

Diane Schwindt - P 625

Michael Laudando - P 64

Angela Magpantay - P 64

Marlene Mirabile - P 64

Alexa Schamberger - P 64

Fred Schamberger - P 64

Robert Koertge - P 64

Meggan Heinrichs - P 79

Kim Kaucky - P 79

Nancy Pallino - P 79

Greg Koridis - T 244

John Myseinski     - T 244

Vince Lettieri - T 244

Tom Seda - T 244

Karol Wallace - T 384

Pam Kostic - T 384

Michael Corsello - T 427

Chris Weilandics - T 433

Mike Vogeli - T 433

Joe Lewis Williams -T 64

Brian Wright - T 64

Gilbert Burgos, Sr. - T 64

Pam Avella - T 70

Paula Prestia - T 70

Fred Lupfer - T 79

George Martin - T 79

Matthew Visser - T 79

 

Super Spark Plug

Donna Dunn

 

2009 Awards

Theodore Masters - P 18

Cathryn Melvin - P 18

Celia Bilfinger - P 18

Anna Bakelaar - P 51

Heinrich Gross - P 18

Richard Sayler - P 204

Michael Miller - P 340

Sonya Sulton - P 340

Keith Van Cott - P 340

Howard Hyman - P 362

Eric Whitehead - P 373

Tina Riesenberger - P 373

Chris Yanke - P 373

Delores Laskin - P 373

Christine Lusak - P 373

Karen Trapani - P 6249

Janice Best - P 6249

Carol Martin - P 6249

David Stickler - P 6249

Theresa Ann Velchek - P 6249

Kathleen Gansle - P 6249

Amy Johnson Maza - P 6249

Tina Marie Roeckel - P 6249

Dave Ropell - P 6249

Cort Tamberino - P 625

Jonathan Wilder - P 64

Tanya Tlokowski - P 64

Marlene Brigantino - T 229

Sherry Donnelly - T 229

Michael Lounsbury - T 244

Michela McLaughlin - T 244

Phil Maroney - T 244

Joe Valerio - T 244

Mark Dunkley - T 244

Shari Countess - T 244

Michael Randall - T 377

Michael Connor - T 377

Ronald Lamparter - T 384

Thomas Bundy - T 384

Ed Heinrichs - T 433

Colleen Wissmann - T 433

Michelle Fiore - T 433

Victoria Ruggero - T 433

Florence Fox - T 433

Shivani Singhal - T 433

Stephen Cluett - T 45

James Iberger - T 45

Anthony Santo - T 45

Anthony Quattrone - C 64

Stephanie Drewisis - C 64

Daniel Johnson - District UC

 

Super Spark Plug

John Nicolellis

 

2008 Awards

Donna Schilling - P 204  

Linda McGrady - P 204  

Steve Philips - P 340  

Diane DiSalvo - P 340    

Susan Aurichio - P 51     

Edwin Velazquez - P 64  

Russell Gregg - P 6

Rina Wilder P - 64  

Brian Heinrichs - P 79  

Cathy Agtuca - T 229   

Steve Evans - T 301    

David Bauer - T 301    

Richard Ellis - P 326 and District  

Joan Holomshek - T 384     

Charles Holomshek - T 384      

Michael Richter - T 51

Bruce McDonald - T 6

Richard Romeo - T 6

Steve Sacher - T 6

Steve Kramer UC  

Paul Calligari - Dist

 

Super Spark Plug

Jim Lynch

 

2007 Awards

Ed Whittle - P 51

Michael Keraga - P 229

Richard Barcia - P 229                    

Susan Dennely - P 340               

Karen Ocello - P 340

Frank Ocello - P 340

Jackie Peters - P 340

Tara VanderBrink - P 340

Keith Ormiston - P & T 356

Crislyn Jacob - P 362

Dana Link - P 373

Vinny Giordano - P 377

Joe Marazzo - P 377

Maryrose Guirgis - P 377

Lillian Adelsky  - P 377                    

Jennifer Riley - P 39

Michelle Stefferson - P 39

Diane Graeb - P 39

Kathleen Nugent - P 39

Carolee Behr - P 39                         

Kate Berry - P 39                             

Sean McCarthy - P 57

Nancy Passerella - P 625 / T 301

Al Brownley - P 64                            

Karen Bestafka - P 64

Gail Vagle - T 244

Kevin Vagle - T 244

Gail Savage - T 39

John A. Hudson - T 39

Stephen J. Conlin - T 39

Bob Foote - T 427     

Florence Fox - T 433               

Raymond Stein - T 433

Cheryl Caggiano - T 433

Michael Caggiano - T 433

Scott Gonzalez - T 51

Tim Curran - T 70

Eric Larsen - T 70

Anthony Lomauro - T 70

Tim Burke - Dist

Pat Kelly - Dist

Aaron Podell - Dist

Mike Ryan – Dist

Ken Tinsley - Dist

 

Super Spark Plug

Gerri Alfano

 

2006 Awards

Kevin Lane - P 161

JoAnn Mesick - P 229

Jacqueline Monahan - P 340

Kathleen Rocca - P 340

Deborah Giordano - P 377

Ann May - P 377

John Du Hart IV - P 377

Lillian Huzak - P 39

Sarah Hazeldine - P 39

Edwin Tonyes - P 51

Kathryn Coward - P 6249

Rich Coward - P 6249

Timothy Hoffman - T 244

Robert Corrice - T 244

Kim Watson Hoffman - T 244

Christopher Philp - T 354  

Christopher Dere - T 377

Ketan Desai - T 427

Richard Anderson - T 433

James Fox - T 433

Warren Klein - T 433

Cathy Slee - T 560/Dist.

Laura Trachtenberg - T 64

Don Yannotti - T 64

Bill Dils - T 64

Rebecca Brock - T 64

Joe Lomauro - T 70

Brian Petrowski - Dist.

 

Super Spark Plug

Nina Kelly

 

2005 Awards

Jaimaine Gembenski - P 133

Robert Hansen - P 18

Vicky Brown - P 133

Francis Punzi - P 229

Collette Galvez - P 229

Rachel Behrens - P 229

Jennifer Abunza - P 362

David Klein - P 362

Lisa Hinsch - P 39

Jennifer Hudson - P 39

Patricia Ireland - P 39

Lori Marcus - P 39

Edward Forte - P 39

Dennis Caruana - P 394

John Steiner - P 41

Sylvia Murdolo - P 64

Frank Murdolo - P 74

Kathy Eyerman - T 111/Dist

Randy Masone - T 229

Ron Zielinski - T 301

Alan Ehl - T 433

Ann McDonald - T 6

Gene Dunn - T 64

Michelle Fiore - T 74

Carolyn Collins - T 79

Irene McCarthy - T 79

Kathy Richter - C 48

 

Super Spark Plug

Jim Olsen

 

2004 Awards

Dana Hubbard - P 133               

Patti Burns - P 133                

Dawn Inderdohnen - P 229       

Len Vanvliet - P 242

Mario Carrera - P 242                 

Rebecca Rios - P 333     

Debbie Bazata - P 355              

Rose Mazurkowicz - P 355     

Joanne Zuzeck - P 362

Karen DeMay - P 39                    

Gregory Scholand - P 39

Patti Goodale - P 39                  

Carolyn Sidor - P 39               

Douglas Massey - P 39

Diane O'Mara - P 390

Scott Krsnak - P 404                 

Anthony Dagliano - P 404          

Denise Cali - P 404               

Bill Dils - P 64                         

Ida Brownley - P 64                   

Susan Mickel - P 64

Yvonne Leippert - P 64             

Steve Palmer - T 161          

Pat Sullivan - T 161

William VanKuyk - T 214          

George Delanty - T 214             

Mark Knott - T 214                 

Betty Carbo - T 244              

Neil Seidler - T 244

Lisa Anderson - T 244               

Dominic Stilletti - T 301

David Mansfield - T 301

Alice Chamberlin - T 433           

Charlene Vitale - T 70          

Tim Audley - T 70                  

Gary Mis - T 70

Terri Olmer - T 70

Charlie Holdener - T 70      

Peter Santoro - T 70

Joyce Osman - T 70

Ken Tinsley - Dist

 

Super Spark Plug

Bill Strong

 

2003 Awards

Frank Perez - P 120          

Albert Hesse - P 120     

Dennis Kramer - P 120     

Carolyn Duffy - P 120     

Grace Friedman - P 120

Rosemary Brown - P 133

Bob Hansen - P 18

Angel Rios - P 333

Bill Van Nostrand - P 355

Christine Van Nostrand - P 355

Ron Paladino - P 355

Joan Clemente - P 356

Irene Bradley - P 39

Michelle Ennis - P 39

Janet Ciamaricone - P 39

Robert Brandt - P 390

Karen Quiros - P 404

Steven Grzesik - P 51

Cheryl Raffaele - P 603

Elaine Short - P 64

Michele Jones - P 64

Diane Grant - P 64

Jane Drago-Jacobs - P 68

Eileen Veltri - P 74

Ken Harasym - T 161          

Brian Vail - T 161     

Dawn Murphy - T 172

Mike Murphy - T 172

Linda Carlino - T 214          

Joe Bonasia - T 214

Raymond Hulse - T 51

Phil Sarone - T 64

Dan Schraner - T 888

Sandy Laudicina - T 888

Rich Wolowski - T 888

Colleen Grimaldi - Dist

 

Super Spark Plug

Don Roberts

 

2002 Awards

Gerri Alfano - T 70

Michelle Arm - P 339

Rodney Pagan - P 339

Joseph Postiglione - P 339

Rob Rahab - P 385

Justine Kedenburg - P 385

Barbara Sheryll - P 39

Walter Deboen - P 404

Debra Fining - P 404

Eugene Dunn - P 64

Laura Trachtenberg - P 64

Diane Keller - P 70

Sean Wood - T 161

William Brennan - T 244

Mike Cwik - T 244

Paul Redman - T 244

Kevin O'Connor - T 244

Joel Errante - T 255

Gordon Rieckoff - T 255

John Severini - T 301

Claudia Harford - T 349

Ed Redmond - T 355

Suzanne Johnson - T 601

Jim Freud - T 601

Dwight Martin - T 601

Glen Michalske - T 601

John Nourijanian - T 601

Wayne Johnson - T 601

Robert Strakosch - T 601

Steve O’Donnell - T 7

Howie Swartz - T 723

David Thornhill - T 723

Michelle Egan - Team 244

Donna O'Neill - Team 244

Daria Cwik - Team 244

Joan Brigante - Dist

Phil Hoelle - Dist

 

Super Spark Plug

Lynn Ansbach

 

2001 Awards

Helen Badoyannis - P 18          

Chris Beckman - P 18               

Liz Bernstein - P 18                  

Jim Mulligan - P 18

John Cricchio - P 187              

Joseph Villacci - P 187

Charlene Eligew - P 187         

Kenneth Harasym - P 187     

Alida Flint - P 255              

Genet Edwards - P 300         

Diane Helfst - P 355

Charlotte Dima - P 355            

Thomas Connor - P 357         

Craig Brekne - P 362               

Gabriele Brekne - P 362          

Jim Postillions - P 362

Michael Doskotz - P 377         

Barbara Krell - P 377

Robert Giannetti - P 377        

Elizabeth Toth - P 56

Mike Mundy - P 56

Sandy Romagnolo - P 64

Vicky Zaccaro - P 64

Debra Turney - P 64

Donna Dunn - P 64             

Ed Turney - P 64

Tina Reilly - P 64

Kelly Scott - P 919

Stephen Coluccio - T 255        

Lew Morgenstern - T 255

Mike Roamer - T 433

Warren Bonderchuk - T 51          

Dawn Burden - T 51                

Tanya Yolinski - T 51

John Young - T 64              

Alice White - Dist

 

Super Spark Plug

Dot Young        

 

2000 Awards

Aron Podell - P 120

Wayne Bohm - P 120              

Cheryl Caggiano - P 123          

Michael Caggiano - P 123        

Laura Powers - P 123

Helene Berton - P 172             

Dawn Christian - P 18               

Barbara McNeill - P 18

Brigtte Goldberg - P 18         

Lynda Speizio - P 187

Cindy Ferrara - P 187             

Debbie Cricchio - P 187          

LuAnn Coleman - P 187            

Loretta Strunk - P 187

Kevin Collins - P 339                

John Wern - P 339

Eric Kirnbauer - P 373

Pat Schafnhautle - P 377

Eric Cohen - P 377              

Helene Bergmann - P 377      

Roberta Podell - P 603

Elizabeth Saum - P 603

Guy Eckroth - P 6249         

Frank Smimmo - P 625

Gregory Cove - P 625             

Alan Ehl - P 625                   

Lynn Weiss - P 625

Cheryl Breslin - P 64                

Maryann Saverese - P 64

Gertrude Cintorino - P 64        

Mary Turek - P 64

Shivani Singhal - P 64

Chris Buzzanca - P 70              

Susan Weiss - P 70

Barbara Barosa - P 70              

Tina Baum - P 70                 

MaryJane MacArthur - T 244

Jack McCarthy - T 244

Patrick Kelly - T 244

Ken Gordon - T 355           

Bob Naaktgeboren - T 355

Randy Aigen - T 427                 

Dan Loizos - T 454

Martin Glass - T 454                 

John Johnis - T 499             

Donna Auer - T 64               

Susan Mora - T 64

Tim Green - T 64                

Janice Papa - T 64

Kurt Rauer - T 70

Kevin McKittrick - T 70

Sue Strong - Dist

 

1999 Awards

Beverly Altman - P 111           

Elizabeth Rowe - P 111

Diane Korkodilos - P 111      

Ray Matarese - P 120

Dennis Woytowitz - P 120

John Chapen - P 123             

Matthew Glassman - P 18          

Mary Lyndquist - P 18            

Thomas O'Connor - P 18

Thomas Esposito - P 18       

Kevin O'Connor - P 244

Mary O'Connor - P 244

Cecilia Feliciano - P 255       

Janet Hoffman - P 255            

Anita Mundy - P 339

Heidi Mitchel - P 355

Catherine Wurtz - P 355

Mary St Germain - P 362

Marianne Schaffauer - P 362

Gene Ballesty - P 362            

Mitchell Parker - P 362

Thomas Rosait - P 373

Joseph Miller - P 377

Barbara-Ann Kulik - P 377           

Nancy Weber - P 427

Alice Chamberlin - P 64        

Frances Burstyn - P 70          

John Marzano Sr. - P 70

John Nourijanian - P 70

Joe Godsell - P 70            

Steve McClain - P 70               

Claude Valliere - T 204

Daniel Errante - T 255            

Kenneth Mitchel - T 355

Jeffrey Stern - T 377

Irene D'Ambramo - T 427      

Randy Aigen - T 427             

Peter Canning - T 565           

Matthew Collins - T 601         

Alan MacCary - T 601

Ralph Mora - T 64

Catherine McIntyre - T 64            

Ben Cushing - Dist